Нові функції нотаріату

Новою функцією може стати реєстрація та розірвання шлюбів нотаріусами. У деяких європейських країнах нотаріусам уже надано такі повноваження. Зокрема, до них можна віднести:

Естонію (стст.29, 20 закону «Про нотаріат»);

Іспанію (стст.51, 52, 54 закону «Про нотаріат»);

Румунію (тільки розірвання шлюбу, ст.137 закону «Про

нотаріат і нотаріальну діяльність»);

Францію (лише розірвання шлюбу, ст.229 Цивільного кодексу);

Латвію (тільки розірвання шлюбу, розділи 30—32 закону «Про нотаріат»).

У Литві та Греції розробляються відповідні законопроекти. Це свідчить про доцільність і обґрунтованість наділення нотаріусів функцією щодо реєстрації та розірвання шлюбів.

До переваг пропонованих нововведень слід віднести:

можливість надання повноцінної правової консультації щодо сутності шлюбу як правового інституту, режиму спільної сумісної власності подружжя, можливості укласти шлюбний контракт, обставин, які перешкоджають укладенню шлюбу;

зменшення навантаження на РАЦС і скорочення видатків з державного бюджету на їх утримання;

індивідуальний підхід до молодят, які зможуть самостійно обрати особу, котра проведе церемонію, не чекаючи в черзі.

До того ж ця церемонія може відрізнятися від традиційних, що проводять органи РАЦС.

Можливість розірвати шлюб у нотаріуса розвантажить суди від позовів, пов’язаних з поділом майна. При цьому одночасно з розірванням шлюбу вирішуватимуться інші юридичні питання, як-от: надання правової консультації, оформлення договору про поділ майна.

Це також зменшить навантаження на органи РАЦС і скоротить видатки з державного бюджету на їх утримання. Крім того, що не менш важливо, від громадянина це потребуватиме набагато менших витрат порівняно із судовими справами про поділ майна подружжя.

Якщо законодавець дійсно рухається в напрямку децентралізації державних послуг, то йому навряд чи вдасться віднайти кращу альтернативу для вирішення означених питань, ніж нотаріат.


Автор статті : Дмитро Кирилюк, член ради Нотаріальної палати України.